WDL Demo Rss

Anne Sütü Ne Zaman Artar?

Anne Sütünün Arttırılması

Bazen annenin sütü azalır ve bunu arttırmaya gerek olabilir. Anne sütünün azalması, genellikle emzirme ile ilgili bir sorun bulunduğunda, bebeğin yeterli anne sütü alamadığı durumlarda olur. Anne sütünü arttırmak yada emzirmeyi yeniden başlatmak aynı ilkeye dayanır. Annenin başarması için çok iyi motive edilmiş ve destekleniyor olması çok önemlidir.
Memenin uyarılması için annenin bebeğini sık emzirmesi gerekir. Bebek sık emzirilmezse süt artmayacaktır. Sadece daha fazla yemek, annenin süt yapımını arttırmaz. Annenin beslenmesi önemli olduğu için yeterli enerji alımı açısından dikkat edilmelidir. Yemek ve sıcak içecekler annenin kendini daha güvenli hissetmesini sağlaması açısından önemlidir.
Bir çok anne özellikle emzirme sırasında her zamankinden daha çok susadığını fark eder susuzluklarını gidermek için daha çok su içmelidirler. Ama ihtiyaçtan fazla sıvı almak süt miktarını arttırmaz.

Bir çok toplumda, anneler süt miktarını arttıran bazı maddeleri bilirler ve kullanırlar. Bunlar süt miktarını arttırdıklarına inandıkları bazı özel yiyecekler, içecekler veya bitkilerdir. Bu maddeler ilaç gibi etki etmezler ama annenin güvenli ve rahat hissetmesini sağlamaları açısından önemlidirler.
Süt yapımının arttırılması için bebeğin günde en az sekiz kez ve doğru teknik ile emzirilmesi gerekmektedir. Her emzirmede, bebeğin memede daha uzun kalmasına izin verilmelidir. Anne bebeği yanında tutmalı ve geceleri de emzirmelidir. Çünkü bazı bebekler uykulu iken daha rahat emzirilirler. Diğer besinler bebeğe biberonla verilmemelidir (su vb.) Yalancı meme kullanılmamalıdır. Biberon ve yalancı meme bebeğin anne memesini tutmasını güçleştirebilir. Bebek süt gelmeyen memeden emmeyi reddediyorsa, meme emerken bebeğe ağzının kenarından damlalıkla süt verilerek memede kalması sağlanmalıdır. Anne sütünün arttırılması için annenin sabretmesi ve çaba göstermesi çok önemlidir. Anne sütünün artması için gereken süre çok değişkendir. Eğer bebek anneyi sürekli emerse ve diğer ek gıdalar biberon yerine damlalıkla verilmeye devam edilirse sütün arttırılması birkaç gün içinde gerçekleşir. Anne bebeğini düzenli olarak emzirmeli emziremediği durumlarda mutlaka sütünü düzenli olarak üç saatte bir sağmalıdır.

Sayyaç